Volimo izvještavati o našim pristupima rješenjima, ali radije dopuštamo kupcima i partnerima da govore o nama! Ovdje ćete pronaći sve relevantne informacije i smjernice.
Većina senior IT zaposlenika će reći da je brzina proizvoda ili usluge glavna briga organizacije. Kompanije ulažu u agilne tehnologije kako bi postigle veću brzinu i učinkovitost. Scaled agile (ili Scaled Agile Framework, poznatiji kao SAFe) je sustavni okvir koji se koristi za omogućavanje agilne implementacije tijekom procesa razvoja softvera. Pruža robusnu strukturu i protokole upravljanja koji olakšavaju vođenje projekata u više timova bez ometanja agilnog razvoja ili agilnog procesa upravljanja projektima.
Kako bi bio uspješan, SAFe zahtjeva kombinaciju pravih alata i ljudi. Timovi se moraju slagati, surađivati i ostati transparentni tijekom vođenja projekta, što se najbolje postiže korištenjem softvera dizajniranih za SAFe implementaciju.
Alati koji se koriste za SAFe implementaciju
Na tržištu je ograničen broj alata koji omogućuju SAFe za agilne timove, s različitim stupnjevima složenosti. U ovome dijelu ćemo pregledati svaki od njih:
1. ServiceNow
ServiceNow je alat za automatizaciju tijeka rada na oblaku koji koriste agilni timovi, uglavnom tijekom projekata razvoja softvera. Omogućuje organizacijama da poboljšaju učinkovitost kroz pojednostavljenje i automatizaciju rutinskih zadataka. ServiceNow je idealan za mala poduzeća, iako ga mogu koristiti i kompanije s manje od tisuću zaposlenih. Njime će vrlo lako upravljati tvrtke s malim IT odjelima, agilnim timovima i sofisticiranom infrastrukturom.
ServiceNow uključuje samouslužni katalog, bazu podataka za upravljanje konfiguracijama i modul za upravljanje znanjem koji olakšava automatizaciju manualnih operacija. Također ima unaprijed konfigurirane Agile nadzorne ploče za prikazivanje trendova, statusa i detalja za agilni razvoj.
Prednosti i nedostatci
S modularnim komponentama ServiceNow platforma se proširila od čistog ITSM-a do razvoja aplikacija, sigurnosti, korisničke službe, upravljanja ljudskim resursima i još mnogo toga. Jednostavan je i ne zahtijeva prethodno znanje programiranja za implementaciju skaliranog agilnog okvira.
Ovaj alat koristi značajku Unified Backlog za upravljanje cijelim agilnim radom iz jednog sustava zapisa. Vlasnici proizvoda, voditelji projekata i agilni timovi mogu lako planirati te učinkovito upravljati svim zadacima tijekom razvojnog procesa. Integracija upravljanja portfeljem projekata i analiza učinka pomaže voditelju projekta u složenijim projektima.
ServiceNow je relativno skup s obzirom na ciljno tržište. Poznavanje JavScripta je potrebno za konfiguriranje aplikacije, a nadogradnje mogu biti dugotrajne i složene (osobito ako je aplikacija izmijenjena). ServiceNow možda nije prikladan za tvrtke koje traže lokalno rješenje za skaliranje agilnosti.
Značajke ServiceNow
Okvir za automatsko testiranje
Upravljanje promjenama
Upravljanje imovinom
CAB Workbench
Upravljanje portfeljem aplikacija
CRM alati
Upravljanje incidentima
Eskalacije i obavijesti
Izvještavanje
LDAP sinkronizacija
Alati za suradnju uživo
Dvosmjerna integracija e-pošte
2. Rally Software
Rally Software je popularna platforma na razini poduzeća dizajnirana za skaliranje agilnih razvojnih procesa i povećanje suradnje povezivanjem timova. Rally omogućuje razvojnim timovima i voditeljima projekata da zajednički planiraju, određuju prioritete i prate rad uz održavanje poslovanja.
Sustav povezuje razvojne timove, povećava suradnju, koristi podatke i povećava produktivnost širenjem agilnih praksi i usklađivanjem procesa s kritičnim poslovnim ciljevima.
Prednosti i nedostatci
Rally sadrži nekoliko alata za vizualizaciju koji timovima omogućuju pregled trenutnih zadataka na popisima, pločama ili vremenskim trakama. Također pruža vrlo sveobuhvatan popis napretka, ovisnosti i planova.
Ima impresivan skup alata za automatizaciju i pruža uistinu dubok uvid za poslovne menadžere koji žele povezati strategiju s isporukom.
Međutim, Rally nije tako raznovrsan kao neki drugi alati na tržištu. Ima fiksiran radni tijek i koristi ograničen broj dodataka. Nije posebno prilagođen korisniku, a korisnici moraju imati iskustva o Agile principima kako bi izvukli maksimum iz njega. Rally nije osobito prikladan za organizacije na razini poduzeća i najprikladniji je za tvrtke s manje od 100 zaposlenih.
Značajke Rally Software
Wiki dokumentacija i forumi
Planiranje kapaciteta rada
Poredak zadataka
Kanban ploče
Predviđanje izdanja
Praćenje vremena
Proračun
Timski rezultat
Praćenje napretka
3. SpiraPlan
SpiraPlan je protfelj i platforma za upravljanje rizicima koja se koristi za većinu agilnih metodologija, uključujući SAFe, Nexus, Scrum of Scrums, DAD i LeSS. Nudi jedno okruženje za upravljanje svim programima, portfeljima, osnovama, zahtjevima, zadatcima i testiranjima. Integrirane nadzorne ploče pružaju uvid u zdravlje i status projekta, s posebnim fokusom na izvješćivanje na pokazatelje rizika.
Prednosti i nedostatci
SpiraPlan je prikladan. Korisnici mogu učitavati dokumente i web linkove u središnje spremište znanja, pratiti probleme i nedostatke prema rasporedu, definirati razine resursa i stvarati nove projekte na temelju postojećih predložaka. Administratori mogu stvarati korisničke profile s različitim dopuštenjima pristupa.
SpiraPlan se također integrira s mnogim sustavima za upravljanje defektima, sustavima upravljanja izvornim kodom i DevOps alatima.
S druge strane, korisnici izvještavaju da korisničko sučelje i navigacija kasne, a izvješća nisu tako opsežna ili prilagodljiva koliko bi trebala biti. SpiraPlan također može postati prilično složen kada se stvori previše testnih slučajeva.
Značajke SpiraPlana
Agilna metodologija
Upravljanje revizijom
Praćenje grešaka
Upravljanje promjenama
Alati za suradnju
Upravljanje usklađenošću
Korektivne i preventivne radnje (CAPA)
Izrada podzdataka
Prilagodljivi predlošci
Nadzorna ploča
Ganttov prikaz/vremenska crta
Upravljanje problemima
Upravljanje zaostatkom
4. Planview
Planview je proftelj i alat za upravljanje projektima koji nudi poslovna rješenja kroz paket proizvoda. Sadrži upravljanje portfeljem projekata, agilno planiranje poduzeća, upravljanje inovacijama i još mnogo toga što se primjenjuje na skalirani agilni okvir. Planview se koristi za različite vrste projekata, uključujući Agile, Lean i nestrukturirani suradnički rad.
Uz Planview, organizacije pristupaju značajkama potrebnim za rješavanje problema i zadataka tijekom različitih faza upravljanja projektom. Relativno je lako uhvatiti zahtjeve, odrediti prioritete portfelja, provoditi strategije, pa čak i upravljati financijama.
Prednosti i nedostatci
Planview sadrži bogato izvješćivanje i analitičke operacije koje omogućuju jednostavan pristup, vizualizaciju, dijeljenje i suradnju. Detaljno izvješćivanje olakšava vizualizaciju poslovnih informacija na prvi pogled, a ad hoc izvješća su jednostavna za izradu. Planview je jedno od najvizualnijih i najprikladnijih rješenja na tržištu. Može se koristiti putem sustava SharePoint, Excel, MS Outlook i drugih brojnih uređaja.
Iako to nije nužno, imajte na umu da Planview zahtijeva pozornost na detalje jer pogreške mogu uzrokovati da korisnici počnu ispočetka.
Značajke Planview
Dodajte zadatke koji se ponavljaju
Agilno upravljanje projektima
Financijska izvješća
Forumi
Interaktivni gantogrami
Hijerarhija projekta
Upravljanje protfeljem projekata
Zakazivanje
Postavite prioritete
Stvorite timove/grupe
Prilagođena izvješća
Prilagođavanje
Nadzorna ploča
Upravljanje dokumentima
5. Jira Align
Atlassian je dao prioritet podršci za SAFe u agilnoj značajci planiranja Jire Align za implemenetaciju u cijelom poduzeću. Jira Align povezuje posao s proizvodom, kao i upravljanje programima i portfeljem u velikom opsegu. Budući da Jira povezuje timove, Jira Align povezuje timove s poslovanjem.
Uz Jiru Align, timovi i rukovoditelji u stvarnom vremenu imaju uvid u planove proizvoda, planove protfelja i ovisnosti u jednom prikazu. Promjene u opsegu mogu se vidjeti u grupama kroz programsku ploču.
Svi slojevi ljestvice su povezani, a svi unutar organizacije su u tijeku u donošenju odluka temeljenih na podacima koje postižu rezultate brže i pouzdanije. Ugrađene nadzorne ploče, procjene, izvješća i predlošci omogućuju jednostavno usvajanje i brzinu kroz proces razvoja.
Prednosti i nedostaci
Budući da strategija određuje izvršenje u Jira Alignu, timovi su skloniji radu prema istom cilju i mogu brzo odrediti opseg projekta, planove i ovisnosti. Dok Jira Align podržava dugoročno planiranje, fokusira se na produktivne radne metode koje timovima olakšavaju promjenu smjera kada je to potrebno.
Uz Jira Align, organizacije stječu holistički uvid u kapacitet i brzinu svojih timova, od praćenja statusa do usklađivanja s poslovnim ciljevima.
S druge strane, Jira Align može biti izazovna za timove koji rade s aplikacijama ili modelima trećih strana koji još uvijek koriste iznimno krute tehnike za waterfall development. Iako postoje zaobilazna rješenja, ipak je potrebno uložiti dodatni napor.
Značajke Jira Align
Funkcionalnost uključuje sve konfiguracije/razine SAFe-a
Povezivanje od strategije do izvršenja (Why Button)
Dodjela investicijske potpore
Funkcionalnost zaostatka na svakoj razini
Kanban ploče
Upravljanje ovisnošću
Mogućnost pričvršćivanja Framework Maps
Planiranje velike sobe
Praćenje rizika i ovisnosti
WSJF izračuni
Planiranje puta
Tisuće dodataka
Zaključak
Usvajanje SAFe-a može biti izazovan proces. Budući da je usvajanje pravih alata koji omogućuju osoblju da isporučuju velike količine brzo ključno za postizanje poslovnih ciljeva, pobrinite se da odredite potrebe vašeg projekta i da razumijete mogućnosti alata, prednosti i nedostatke prije nego što se odlučite za bilo koje rješenje.
Možda će vam se svidjeti
S našim blogom vas održavamo u tijeku i obavještavamo vas o najnovijim dostignućima u području Atlassian alata i Infobip rješenja.
Infobip i venITure se osvrću na početak svog partnerstva i daju kratki uvid u ono što slijedi. Prošlo je gotovo dvije godine otkako smo objavili naše partnerstvo s Infobipom “globalnim liderom u višekanalnoj (omnichannel) komunikaciji, za uspostavljanje i optimizaciju procesa #DigitalTransformation za tvrtke svih veličina”. Ova hrvatska tvrtka, s više od 60 ureda na šest […]
Jira and Confluence trainings for all users Uspješnom migracijom svih projekata s Microsoftovih alata na Jiru, projekt je došao do završne faze. Nakon prelaska na Atlassian Cloud, svi korisnici LeasePlana prošli su venITure obuku. U tri treninga, venITure tim je podučavao sudionike o korištenju alata. Tijekom treninga, fokus se brzo prebacio na korištenje Confluencea. Ovdje […]
Početak Atlassian putovanja LeasePlana U prethodnom nastavku projekta, naši certificirani konzultanti iz venITure već su implementirali naša rješenja unutar dokaza koncepta. Uz pomoć detaljne prezentacije, timu iz LeasePlan Njemačka uspjeli smo pokazati i objasniti trenutno stanje i implementiranu funkcionalnost. Naravno, zahtjevi LeasePlan tima uvijek su bili odlučujući za korištenje Jire i Confluencea kao alata za […]
Koristimo kolačiće na našoj web stranici te pamtimo vaše postavke i ponovne posjete kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo. Klikom na “Prihvati”, pristajete na korištenje SVIH kolačića.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete kroz web stranicu. Od tih kolačića, oni koji su kategorizirani prema potrebi pohranjuju se na vašem pregledniku, budući da su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovu web stranicu. Ovi kolačići bit će pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Imate i mogućnost isključiti te kolačiće. No, odustajanje od nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Oglasni kolačići koriste se kako bi posjetiteljima pružili relevantne oglase i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web stranicama i prikupljaju informacije za pružanje prilagođenih oglasa.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija poput broja posjetitelja, stope napuštanja početne stranice, izvora prometa itd.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na društvenim mrežama, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.
Nužni kolačići su apsolutno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke stranice, anonimno.
Kolačići uspješnosti koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa uspješnosti web stranice, što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.